Site Loader

Olej kokosowy nierafinowany (https://www.bee.pl/9116-olej-kokosowy) coraz częściej używany jest zamiast wersji słonecznikowych albo rzepakowych. Zdaniem wielu ludzi jest on znacznie zdrowszy i pożywniejszy. Dzięki odporności na wysokie temperatury dobrze nadaje się do smażenia. Dlaczego warto zacząć stosować olej kokosowy w codziennej diecie?

Smażenie na oleju kokosowym

Olej kokosowy do temperatury 25 stopni ma stałą konsystencję. Wiele osób nazywa go przez to masłem kokosowym. Powstaje on po wyciśnięciu miąższu kokosa, dzięki czemu usuwa się włókna. Olej kokosowy nierafinowany można podgrzewać do bardzo wysokich temperatur. Nie ma żadnego ryzyka, że wykształcą się w nim szkodliwe tłuszcze trans. Wiele osób obawia się, że po smażeniu na oleju kokosowym potrawy będą smakowały jak kokos. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw. Olej jest bezwonny i nie nadaje potrawom żadnego dodatkowego posmaku.

Zalety prozdrowotne oleju kokosowego nierafinowanego

Oleje kokosowe nierafinowane zawierają sporo trójglicerydów o średnich długościach łańcuchów węglowych. Są one lekkostrawne w przeciwieństwie do innych tłuszczy. Olej kokosowy jest jednym z nielicznych, który posiada właściwości prozdrowotne. Po innych tłuszczach organizm ma problem z trawieniem i wchłanianiem substancji. Mają problem z odkładaniem się w komórkach. W przypadku oleju kokosowego wszystko przetwarzane jest w wątrobie, co szybko przekłada się na dużą porcję energii.

Tłuszcze zawarte w oleju kokosowym nierafinowanym nie obciążają tak mocno trzustki. Dotyczy to również wątroby oraz całego układu trawiennego. Wszystko dzięki trójglicerydom o średnich długościach łańcuchach węglowych, które wpływają na lekkie trawienie pokarmów. Nie dziwi zatem, że oleje kokosowe są coraz popularniejsze na różnych dietach. Pomagają one znacznie zrzucić zbędne kilogramy, jeśli oczywiście smażone na nich potrawy również są prozdrowotne. Wystarczy zaledwie jedna łyżka, gdzie olej rozpuści się pod wpływem temperatury. Dzięki zwiększającej się popularności oleje koksowe są z każdym rokiem coraz tańsze.

 

Tamara